Zayıflarken Yapılan Hatalar

Zayıflarken Yapılan Hatalar
19 Ekim 2018 tarihinde eklendi, 621 kez okundu.

Zayıflarken Yapılan Hatalar

Sağlık sorunu olarak  aşırı kilo, beraberinde  zayıflama sürecini getirebiliyor. Ancak zayıflama sürecinde hatalara dikkat etmek gerekiyor.

Hareket Etmeden Kilo Vermek

Zayıflama  sürecindeki en yaygın yapılan hatalardan biri  hareket etmeden kilo vermeye çalışmaktır. Kilo verirken yağlarınızdan yakarken kas kaybı yaşayabilirsiniz. Bunu engellemek için de kaslarınızı da aktif hale getirmeniz gerekir.  Yani hem sıkı bir vücutta kalmak hem de sağlıklı zayıflama  için düzenli olarak spor yapmak, günlük hayatı olabildiğince hareketlendirmek son derece önemlidir. Ayrıca, kaslarınızı korumak, sizi olduğunuzdan daha zayıf gösterecektir. Aynı kilodaki iki kişinin farklı görünmesinin nedeni de budur. Kas daha az yer kaplar.Yağ ise geniş bir alana yayılır.

Hiç Yemeyerek Kilo Vermek

Hiç yemeyerek kilo vermek, en sağlıksız zayıflama  yöntemlerinden biridir.  Hiç yemek yemeden kilo verebilirsiniz ve bunu kısa sürede yapabilirsiniz; ancak verilen kiloları hızlı şekilde geri almanız an meselesidir. Çünkü hiç yemek yememek başta ruh halinizi olumsuz etkiler. Bu da sizi daha fazla tatlı benzeri yiyeceklere yöneltecektir. Çünkü mutlu olmak için seratonin salgılanmasına ihtiyaç vardır.  diğer yandan bir süre verilen kilolar kısa süre sonra duraklama dönemine girer. Çünkü metabolizmanız artık çok yavaşlayacaktır. Bu da zayıflama  sürecinin durması demektir. Metabolizma hızını olabildiğince artırarak kilo verme sağlanır. Ara öğünler bu nedenle çok önemlidir. Vücudun zayıflama  sürecinde duraksamasını engellemek için kalorisi ve glisemik indeksi düşük ürünlerle takviye sağlanır.

Tek Tip Beslenmek

Zayıflama  hatalarından bir diğeri tek bir besine odaklanarak bu şekilde kilo vermeye çalışmaktır. Vücudun gereken besinleri tam almaması durumunda bağışıklık sorunları da gündeme gelir. Oysa sağlıklı zayıflama  için önemli olan, aynı zamanda her zaman geçerli olacak bir liste olmasıdır. Yani biraz esneme ile ömür boyu kullanılacak bir liste hazırlanmalıdır. Bu noktada sürekli aynı diyeti yapmanın da hata olduğunu eklemek gerekir. Aynı yiyecekleri sürekli tüketmek zayıflama   sağlık açısından sorun yaratabilir. Besin içeriklerinin değişmesi ve bazı aralıklarla vücudu şaşırtmak gerekir.

 Sadece Kaloriye Göre Yiyeceklere Bakmak

Kalori azaltarak zayıflama   sürecine girmek genelde yaygın tutumdur. Ancak gözden kaçan bir detay, glisemik indekstir. Kilo aldıran asıl etken, yiyecek ve içeceklerdeki yüksek glisemik indeks oranıdır. Glisemik indeksin en düşük olduğu yiyecek ve içecekler tüketilmeye çalışılırsa, zayıflama   da sağlıklı olacaktır. Bu durum kan şekeri ile de doğrudan alakalıdır. Genel sağlığınızı da olumlu etkiler. Her kalorisi yüksek yiycek glisemik indeks açısından yüksek anlamına gelmez. Örneğin tuzsuz fıstık kalorisi yüksek ama glisemik indeksi düşük bir atıştırmalıktır.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

*

Sayfa başına git
Yandex.Metrica