Yemek Pişirme Yöntemleri

Yemek Pişirme Yöntemleri
23 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.717 kez okundu.

Mutfağa yeni adım atanlar için gerekli temel bilgilerin başında pişirme yöntemleri gelir.Pişirme yöntemlerine uyduğumuz takdirde hem sağlıklı hem de severek yiyeceğimiz yemekler yaparız.

Buğulamak: Yiyecekleri bir kap içinde ve fırında, kendi suyunda veya çok az su katarak, yenebilecek kıvama gelene kadar pişirme işlemidir.

Buharda pişirme: Yiyeceğin sadece buharla temas ederek pişirilmesi işlemidir. Bunun için kaynar su dolu tencerenin üzerine kevgir konularak, onun da üzerine sebzeler yerleştirilerek pişirilir ya da bu işlem için üretilmiş kevgirli tencereler kullanılır.

Suda Pişirmek: 65° ve 80°C olmak üzere yiyecekleri sıcak su dolu bir kap içinde yumuşayana kadar pişirme işlemidir.

Kızartmak: Yiyecekleri, içinde bol kızgın sıvıyağ bulunan bir kapta, rengi iyice dönüp, yenebilecek kıvama gelene kadar pişirme işlemidir. Uygun kızartma derecesi 200 ila 250 derece arasındadır.

Sote etmek: Yiyecekleri, bir miktar yağla birlikte kapağı açık olarak, yüksek ateşte, arada bir karıstırarak ve rengi hafif dönene kadar pişirme işlemidir.

Graten: Yemek sadece yukarıdan yüksek sıcaklıklar kullanılarak kızartılır.

Fırında pişirme: Yiyeceklerin, ısıya dayanıklı bir kap içine konularak fırında pişirilmesi yöntemidir.

Izgara etmek: Izgara üzerine konulmuş ve hafif yağlanmış yiyeceğin önce yüksek, sonra düşük ısıda pişirilme tekniğine verilen addır.

Poşe etmek: Bir tür suda pişirme yöntemi olup, önce harlı ateşte başlanır ve su kaynadıktan sonra ateşin altı kısılıp yiyeceğin ağır ağır pişirilmesi esasına dayanır.

Glaze Etmek: Bu yöntem, yiyeceğin dışının çektirilmiş pişme suyu ile kaplanmasıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

*

Sayfa başına git
Yandex.Metrica