Muz Kabuğunun Faydaları

Muz Kabuğunun Faydaları
1 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 1.959 kez okundu.

Çoğu Meyvenin kabukları asla çöp değildir ve değerlendirilmesi gereken doğal organik malzemelerdir. Muz kabuğu da bunlardan birisi ve birçok faydası vardır.Kendisi kadar kabuğu da çok şifalı olan muz, içindeki vitaminlerin dahili olarak alınmasının ardından, kabuğundan çeşitli şekillerde faydalanılabilmektedir. Ayakkabı temizlemekten,diş temizlemeye, yüz maskelerine kadar kullanılabilmektedir.Ama muza karşı alerjisi olanların, muz kabuğundan uzak durması gerekmektedir.

-Deri ayakkabıların üstüne sürülen muz kabuğu, ayakkabıyı temizlerken, aynı zamanda ayakkabıya canlılık ve parlaklık kazandırmaktadır. 1 adet muzu afiyetle yedikten sonra kabuğu ile ayakkabıyı ovalamak.

-Muz kabukları diş minelerine zarar vermeden diş beyazlamasını sağlamaktadır. Muz kabuğunun lifli olan iç tarafı ile dişlerinizi iyice ovup, bu şekilde 10 dakika kadar bekletin. Ardından bir fırça ile dişler hafifçe 2 dakika fırçalanıp, ardından durulanır.

– Sinek ısırıklarına karşı, ısırılıp, kaşınan bölgeye muz kabuğunun sürülmesi, kaşıntıyı giderebilecektir.

– Muz kabuğunu cilt peelingi olarak kullanabileceğinizi biliyormusunuz? Bunun için yüz ıslatılıp, muz kabuğu ile yavaşça ovulup, bir süre ciltte bekletilip cilt temizlenir.

-Vücudun çeşitli bölgelerinde bulunan siğilleri,olgun muz kabuğu ile ovalayın.Bu yöntemi doktor onayı olmadıkça önermiyoruz çünkü alerjiye neden olup, enfeksiyon durumları ortaya çıkabilir.

– Zengin bir içeriğe sahip Muz kabuklarını bahçenize ve saksılarınıza gömebilirsiniz. Bu sayede toprağın besin zenginliği artacaktır.

-Gümüşleri parlatmak için muz kabukları çok etkilidir. Muz kabukları ile gümüş eşyalar nazikçe ovulup, bir kaç dakika bekletildikten sonra bir kumaş ile gümüşler temizlenirse parladığı ve siyahlardan arındığı görülecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

*

Sayfa başına git
Yandex.Metrica