Sofra Adabı ve Yemek Duası Nasıl Olmalıdır?

Sofra Adabı ve Yemek Duası Nasıl Olmalıdır?
9 Mart 2018 tarihinde eklendi, 430 kez okundu.

Dinimizde yemek yeme esnasında uyulması gereken bir takım temizlik ve ahlak kuralları vardır. Her müslüman yemek veya sofra adabını bilmeli ve buna göre hareket etmelidir.

Peki sofra adabı nasıl olmalıdır?
Peygamberimiz (s.a.v.)’in sofra adabına uygun şekilde yemek yemek üzere şu hususlara dikkat edelim: Sofraya oturmadan önce elleri yıkamayı ihmal etmemeliyiz. Yemeğe Besmele çekerek başlamalıyız. Sofraya otururken veya yemeğe başlarken Besmele unutuldu ise “Bismillahi evvelehü ve ahirehü” denilmelidir. Sağ elimizle, yemeği önümüzden yemeliyiz. Yemeği mümkünse bir arada ve besmele çekerek yemek bereketli olur.

Bunlar dışında şu hususlara da dikkat edilmelidir. Ağıza göre lokmayı alıp, bu lokmayı yutmadıkça diğerine geçilmemelidir. Ağızda lokma varken konuşmamaya dikkat edilmeli, başkalarını tiksindirecek hareketlerde bulunmamalıdır. Başkalarının nasıl yemek yiyor diye takip etmemeli, yemeğe üflememeli, ekmeği dişlerle koparmamalıdır. Yemekte israf etmemeli ve ekmeğimizin, tabağımızdaki yemeğin tamamını bitirip kırıntı dahi bırakmamalıyız. Ayakta veya sokakta yemek yememeye özen göstermeliyiz.

Yemekten sonra mutlaka aşağıdaki sofra duasını yaparak yemek yemeyi tamamlamalıyız. Yemek Duası sayfasından da farklı yemek duaları öğrenebileceğinizi ve farklı uzun dualara ulaşabileceğinizi ayrıca not edelim. Yemekten sonra Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yaptığı yemek (sofra) duası şu şekildedir:

Peygamber (s.a.v.) bir yemek yediği zaman: “Elhamdülillahillezi et amenâ ve segânâ ve cealenâ min’el müslimin = Hamd bizi yediren, içiren ve Müslüman kılan Allah’a mahsustur.” derdi. (İbn-i Mace)

Sofradan kalktıktan sonra eller yıkanmalıdır. Eller yıkanmadan önce mümkünse parmakların arasındaki artıkları yalayarak, nimet israfına engel olunmalıdır. Eller yıkandıktan sonra dişleri misvak (diş fırçası) veya kürdanla temizlemelidir.

Sofrayı yere kurmak, elbise temiz olarak sofraya oturmak, ekmeği elle parçalamak gibi yemeğin müstehaplarına da dikkat edilmesi tavsiye edilmektedir. Bunlar dışında yemek adabına uymama neticesinde karşımıza çıkan yemeğin mekruhları ve haramları mevcuttur. Bunlarla ilgili detaylı bilgiyi ise yemek duasını aldığımız namazsuresi.com adresinden öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

*

Sayfa başına git
Yandex.Metrica