Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Altın Kural

Sağlıklı Beslenmek İçin 10 Altın Kural
28 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 408 kez okundu.

Yeterli ve dengeli beslenmenin geçtiği ilk yol yemek tabaklarımızdır. Sizlerde sağlıklı beslenmek istiyorsanız mutlaka yemek miktarlarınızı dengeli olarak ayarlamalısınız.

Faydalı olan her yiyeceği menünüze eklemeniz de ikinci önemli adımdır. Bu besinlerin pişirme ve sunuma kadar birçok alana dikkat ederek sağlıklı beslenme programınızı hazırlamanız gereklidir.
Şimdi sizlere Tahta Kepçe ailesi olarak sağlıklı beslenmek için alışkanlık haline getirmeniz 10 altın kuraldan bahsedeceğiniz.

Dengeye Özen Gösterin
İlk başta günlük kalori ihtiyacınızı öğrenin ve bu oranı aşmamaya özen gösterin. Sizin için ideal olan kiloda kalmanızın tek yolu tükettiğiniz besinlerden aldığınız kalori miktarının harcayacağınız enerji ile eşit olmasıdır.

Tek başınıza işin içinden çıkamıyorsanız mutlaka diyetisyenden yardım alın. Dengeye özen göstererek sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Yemek Yerken Keyifli Olun
Öğünlerinizde sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla yemek yemenin keyfini çıkarın. Keyif içinde yenilen yemeklerin daha yavaş ve sindirilerek yenildiği bilinir.

Ruh halinizin inişli-çıkışlı dönemlerinde, bilgisayar veya tv karşısında fazla ve hızlı yemek yeme ihtiyacı hissedilir. Bu durumla başa çıkmak için yemeklerinizi yemek masasında tabağınıza az miktarda alarak tüketmelisiniz. Bu durumda sağlıklı yemek tarifleri için sitemizi ziyaret edebilir farklı diyet listelerine göz atabilirsiniz.

Büyük Porsiyonlardan Uzak Durun!
Evinizde-ofiste ve her yerde küçük tabak ve kâse kullanmaya başlayın. Tabağınızdaki yemekleri bitiremediğinizde bitmesi için zorlamayın!

Kalan yemekleri sokaktaki hayvan dostlarınız ile paylaşın veya paket yaptırıp eve getirin. Tatlı ihtiyacınızı mutlaka bir meyveden yana kullanın.

Sık Tüketilen Gıdaları Atlamayın
Sık tüketilen gıdaları her gün tüketmeye ve öğünlerinize eklemeyi asla ihmal etmeden bir program hazırlamalısınız.

Sebze, meyve, süt ürünleri çok tüketilmesi gereken besin gruplarındandır. Bu besinler vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor, potasyum, D vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için mutlaka atlatılmadan tüketilmelidir.

Gökkuşağı Renklerini Tabağınızda Bulundurun
Tüm öğünlerinizde besin çeşitliliği kadar renk çeşitliliğine de özen gösterin. Kırmızı pancar, havuç turuncusu, brokolinin yeşili, karnabaharın beyazı gibi renkli bir tabak oluşturmak oldukça önemlidir.

 

Et yemeği tercih ettiyseniz mutlaka yanında salata tüketin. Meyve tüketimini ise tatlı ya da ara öğün seçeneği olarak kullanabilirsiniz.

Tam Tahıl Tüketin
Tam tahıl tüketimi sağlıklı beslenmenin altın kurallarından biridir. Bu nedenle beyaz ekmek değil tam tahıl ekmeği, pirinç yerine siyah pirinç ya da kepekli pirinç kullanmayı hayatınızın alışkanlığı haline getirin.

Bu besin grubu kan şekerinizi düzenleyerek açlık krizlerinin önüne geçer. Kilo verme sürecinde ise ihtiyacınız olan posa ve B vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Az Tüketilen Besinlere Dikkat Edin
Doymuş yağ, şeker ve tuzlu besinleri olabildiğince az tüketin. Bunlar paketli atıştırmalıklar ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Bazı özel günlerde ise kendinizi bir dilim pasta ile ödüllendirmeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki her başarının bir ödülü olmalıdır.

Tuz Kullanımını Sınırlandırın
Yemek yerken extradan tuz eklememeye çalışın. Turşu ve salamuralı besinlerde tuz oranları oldukça yüksektir. Bu nedenle hipertansiyon ve kalp hastalarının fazla tuz kullanmaları kısıtlanmalıdır.

Hazır gıdalardaki tuz oranlarına mutlaka dikkat ederek beslenme listenizden tuzlu ürünleri çıkarmalısınız.

Sık Sık Ama Az Beslenin
Sağlıklı ve dengeli beslenmenin en önemli püf noktalarından biri sık sık ama az yemek yemektir. Sık yemek teriminden kasıt 3 ana öğün 3 ara öğün olarak günlük beslenme ihtiyacının karşılanmasıdır.

Ara öğün seçenekleriniz ise tamamen sağlıklı besin ve atıştırmalıklardan tercih edilmeli ve aç kalmamaya özen göstermelisiniz.

Bol Su Tüketin
Su tüketimi insan yaşamı boyunca dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Sizlerde sağlıklı beslenmek için şekerli içecekleri kısıtlayarak her sat başı bir bardak su içmeye odaklanarak su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Sağlıklı bir insanın ortalama günde 2,5 lt su içmesi gereklidir. Çok sıcak havada ve egzersiz yapacağınız zaman su tüketimini artırmalısınız.

Sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyi hayatınızda sıradanlaştırmak için yukarıdaki 10 önemli adımı yavaş yavaş uygulamaya koymalısınız. Oldukça kolay olan bu uygulamanın hayatınıza kısa sürede nasıl katkıda bulunduğunu görebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

*

Sayfa başına git
Yandex.Metrica